Kolekcja zabawek powiększa się z każdym dniem? Uporządkowanie zabawek może być dużym wyzwaniem. Poznajcie nasze odpowiedzi na pytanie “jakie pojemniki na zabawki” dzięki, którym sprytnie zorganizujecie przestrzeń i zmniejszycie “radosny bałagan” 🙂
Pudełka i kosze na zabawki
Pierwsza myśl która przychodzi do głowy, gdy planujemy przechowywanie zabawek. Na rynku znajdziemy najróżniejsze propozycje, różniące się wielkością, kolorem czy materiałem z którego są wykonane. Dokonując wyboru, zdecydujemy się na pudełko na zabawki o wielkości nieco większej niż posiadana kolekcja. Czasami trudno oszacować jaka wielkość będzie odpowiednia, w takim przypadku proponujemy wybrać największy pojemnik który będzie pasował do naszego wnętrza. Dobrym pomysłem będzie zorganizowanie oddzielnego pudełka na każdy rodzaj zabawek, np. pojemniki na klocki, figurki, gry planszowe, czy zestawy do zabaw kreatywnych. Dzięki temu Dziecko łatwiej odnajdzie zabawkę, której szuka.
Ciekawym rodzajem pojemników są pojemniki na kółkach. Jeżeli dzieci często bawią się w różnych miejscach domu lub zabawki są przechowywane poza pokojem dziecięcym, będzie to bardzo praktyczne rozwiązanie. Takie pojemniki ułatwiają też sprzątanie – odsuwany pojemnik i możemy bez problemu odkurzyć lub umyć podłogę.
Regały i półki
Kolejny oczywisty wybór do przechowywania zabawek. Na półkach możemy wyeksponować najciekawsze zabawki, budowle z klocków czy modele. Dostosowane do wzrostu dziecka meble ułatwią sięganie po zabawki, a umieszczenie na widoku powoduje, że zabawki będą często używane. Wadą jest to fakt że najprawdopodobniej wszystkie posiadane zabawki nie zmieszczą się na półkach, a taki sposób przechowywanie może sprawiać wrażenie bałaganu. Taki sposób przechowywania polecamy do ulubionych zabawek.
Jak najlepiej przechowywać zabawki?
Przechowywanie zabawek oprócz oczywistego celu, może być metodą a uczenie dzieci porządku, a takze wpływa na bezpieczeństwo w domu. Oto garść podpowiedzi, jak najlepiej przechowywać zabawki:
Regularne przeglądy
Od czasu do czasu warto krytyczny okiem przyjrzeć się posiadanym skarbom. Może któreś zabawki są uszkodzone lub już nie używane? Te ostatnie możemy przekazać innym dzieciom, będzie dobra okazja do spotkania!
Wykorzystanie zakamarków, o których zapominamy
Jeżeli podzielimy zabawki na mniej i częściej używane, część z nich możemy umieścić w trudniej dostępnych miejscach, na przykład szuflada pod łóżkiem, pawlacz czy garaż. W ten sposób unikamy nadmiaru, a wyciagnięcie po jakimś czasie schowanych zabawek sprawi Dziecku mnóstwo frajdy.
Przestrzeń swobodnej zabawy
Jeżeli mamy trochę miejsca, polecamy wydzielenie małego kąta swobodnej zabawy – czyli takiego gdzie nie trzeba sprzątać po skończonej zabawie (w granicach rozsądku). Będzie to świetny pomysł, żeby zabawa mogła trwać dłużej, być kontynuowana kolejnego dnia. Takie podążanie od pomysłu na zabawę do kolejnego pomysłu świetnie rozwinie kreatywność!
A co na pluszaki? Jak przechowywać maskotki
Misie, maskotki, pluszaki – to nieodłączni przyjaciele dzieciństwa. Zastanówmy się gdzie można je przechowywać.
- Łóżko : Dzieci uwielbiają zasypiać pluszakami. Jeżeli w łóżku mamy pozostaje trochę miejsca, możemy tam wrzucić maskotki, przynajmniej te ulubione.
- Pojemniki na zabawki – maskotkom będzie bardzo wygodnie w takim pojemniku. Maskotki zajmują dużo miejsca, dlatego wybierzmy odpowiednio duży pojemnik.
- Przestrzeń “na górze”- te przytulanki, które nie są najczęściej używane, mogę być ciekawą dekoracją pokoju. Dzieci na pewno polubią taki wystrój.
- Szuflady pod łóżkiem, pawlacza i inne trudno dostępne miejsca. Pojedyncze zabawki świetnie uzupełnią wolne przestrzenie w takich miejscach
- Worki z zamknięciem – dobry wybór, gdy musimy wynieść pluszaki np. do garażu lub na strych. Zabezpieczą przed kurzem i brudem.
A może wykonać pojemnik na zabawki samodzielnie?
Zrobienie pojemnik na zabawki to świetna zabawa dla dorosłych i da dzieci. To znakomity sposób na spędzanie czasu razem. Jak to zrobić?
- ozdobienie dużego kartonowego pudełka – wykorzystujemy szary karton i ozdabiamy go według własnego pomysłu. Proponujemy użyć do tego celu flamastrów, kredek, brokatu, papieru kolorowego, naklejek, plasteliny itp. Na ściankach i wieczku rysujemy dowolne projekty, na przykład sceny z bajek, elementy wyposażenia domu, drzewa, rośliny, nocne niebo, chmury… Każdy pomysł jest dobry.
- wykonanie pudełka “od początku” i ozdobienie go. Przygotowujemy tekturę, nożyczki, klej, taśmę lub zszywacz do połączenia elementów. W pierwszym koku rysujemy siatkę pudełka o odpowiedniej wielkości, wycinamy i sklejamy. Na koniec ozdabianie według własnego pomysłu. Brzmi jak świetna zabawa na kilka godzin, prawda?
Jakie pojemniki na zabawki? Podsumowanie
Przechowywanie zabawek to kluczowa sprawa, pod względem wygody naszego mieszkania. Szczególnego znaczenia nabiera gdy nasza przestrzeń nie jest zbyt duża. Wybierając odpowiednie pojemniki i metody przechowywania, pomagacie swoim maluchom utrzymać porządek, a sprzątanie po zabawie nie będzie tylko przykrym obowiązkiem.
Zobacz także: